Řadí se mezi národní památky. Za objevení těchto jeskyň můžeme poděkovat Jozefu Kovalčikovi a bratrům Holmanovcům, kteří pronikli do jeskyně přes propast Peklo.
Pro veřejnost je jeskyně zpřístupněna od roku 1968 a od roku 1972 se jeskyně také využívá na ozdravné pobyty.

Pro veřejnost je nepřístupná pouze Léčebna, kde se léčí choroby horních a dolních cest dýchacích a různé alergie.

Jeskyně je tvořena z vápenců středního triasu a můžeme jí zařadit mezi „trhlinové“ jeskyně. Obzvláště zajímavé jsou Zvonivé stalaktity, Velký a Malý baldachýn.

Nejspodnějšími cestami této unikátní jeskyně protéká malý potůček, který vytéká u Valaské. Pokud se rozhodnete pro prohlídku této jeskyně, počítejte s dobou prohlídky okolo 45 minut, celková délka jeskyně je dlouhá přibližně 2 km.

Prohlídkový okruh má délku 580 m a je téměř bez převýšení (26 schodů). Jeskyně je přístupná i pro imobilní návštěvníky. Teplota v jeskyni je od 5,7 do 6,7 ° C.

Jeskyně byla vytvořena tektonicko-erozní činností a modelovaná podzemním tokem, který momentálně protéká jeskynními prostory v hloubce 15 až 20 m pod úrovní prohlídkové trasy. Během prohlídky můžete vidět tři propasti s hloubkou kolem 20m a jeskyně je zajímavá různorodostí prostor na přehlídkovém okruhu.

Bystrianská jeskyně je nejvýznamnější jeskyní Horehronského podolí. Známá je pozoruhodnými skalními tvary a vývojem podzemních prostor, výskytem sintrové výplně, jakož i příznivými klimatickými podmínkami na speleoterapeutickou léčbu.
Poloha
Nachází se v ponorné zóně Bystriansko-valaštianskeho krasu v Bystrianské v podhůří Horehronského podolí, na jižním okraji obce Bystrá nedaleko rekreačního střediska Tále na jižní straně Nízkých Tater. Vchod do jeskyně na úpatí severozápadního svahu Chodorového vrchu je v nadmořské výšce 565 m.

Přístup k jeskyni
Jeskyně se nachází na jižním okraji obce Bystrá, mezi Podbrezové a Mýtem pod Ďumbierom. Vchod do jeskyně je od parkoviště vzdálen asi 120 m s minimálním převýšením.

Nejbližší zastávka veřejné dopravy: Bystrá, jeskyně (bus)

Přístup autem do obce Bystrá:

Z Popradu, Liptovského Mikuláše přes Liptovský Hrádok, Čertovicu směr Podbrezová – 75 km (Poprad), 50 km (Liptovský Mikuláš)
Z Banské Bystrice přes Podbrezová směr Tále – 40 km
Z Brezna přes Valaská směr Tále – 12 km

GPS souřadnice
N 48,8395004 E 19,5949001